SMART
USB Flash memory
38.197.90
6,99 €
World travel adapter
Travel adapter designed for travelers coming to Europe who need to safely use electrical devices with different plug types. It allows connection of both earthed and unearthed plugs from multiple countries to European (Schuko) sockets. Designed in Switzerland by SKROSS, the adapter is supplied in a gift box and is suitable for promotional and B2B use.
Key features:
Travel adapter • Designed for travelers coming to Europe • Suitable for equipment with earthed and unearthed plugs (2- and 3-pole) • Input receptacles for: Switzerland, Italy, Brazil, UK, USA/Japan, Australia/China, Euro • Output plug: Europe (Schuko) • Input voltage 100–250 V • Maximum load 16 A • Power rating: 100 V – 1600 W / 250 V – 4000 W • Designed in Switzerland, SKROSS brand • Gift box
Stocks: 351
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 6,99 € | 351 | 0 |
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 6,99 € | 351 | 0 |
| Code | 38.197.90 |
| Model | WORLD TO EUROPE |
| Description | Travel adapter designed for travelers coming to Europe who need to safely use electrical devices with different plug types. It allows connection of both earthed and unearthed plugs from multiple countries to European (Schuko) sockets. Designed in Switzerland by SKROSS, the adapter is supplied in a gift box and is suitable for promotional and B2B use. Key features: Travel adapter • Designed for travelers coming to Europe • Suitable for equipment with earthed and unearthed plugs (2- and 3-pole) • Input receptacles for: Switzerland, Italy, Brazil, UK, USA/Japan, Australia/China, Euro • Output plug: Europe (Schuko) • Input voltage 100–250 V • Maximum load 16 A • Power rating: 100 V – 1600 W / 250 V – 4000 W • Designed in Switzerland, SKROSS brand • Gift box |
| Brand | SKROSS |
| Color | White |
| Dimension | 6.5 x 4.7 x 5.8 cm |
| Package | 50/1 |
| Net weight | 0.07 kg |
| Print type | Digital printing, Pad printing |
| Additional equipment | Gift box |
| Material | Plastic |
| Bar code | 7640326820260 |
| Documentation | Declaration of conformity EN |
| Pieces per carton | 50 |
| Carton dimensions | 0.505 x 0.325 x 0.165 m |
| Carton gross weight | 4.06 kg |
| Carton volume | 0.027 m3 |
| Country of origin | China |
| HS code | 853669900000 |
| Recommended print type | Digital printing, Pad printing |