ADAMS
Backpack
40.048.10
5,99 €
Reversible umbrella with manual opening
Reverse folding umbrella designed as an innovative and practical promotional product for everyday urban use. The manual opening system combined with double-layer 190T pongee fabric allows water to be trapped inside the umbrella when closing, helping prevent dripping on floors, cars, or clothing. A steel shaft laminated with plastic and metal rib tips ensure durability and structural stability. The soft touch C-shaped handle enables hands-free carrying, while the self-standing design adds extra convenience. Thanks to its functional design and distinctive appearance, PAMPAS is an excellent corporate gift suitable for branding.
Key features:
Reverse folding umbrella • Manual open umbrella • 23" umbrella • 8 ribs • Double-layer 190T pongee fabric • Plastic-laminated steel shaft ? 12 mm • Metal tips • Soft touch C-shaped handle • Self-standing design • Suitable for branding
Stocks: 2.197
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 5,99 € | 2.197 | 0 | ||
| 5,99 € | 2.446 | 0 | ||
| 5,99 € | 1.872 | 0 | ||
| 5,99 € | 16 | 0 | ||
| 5,99 € | 2.199 | 0 |
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 5,99 € | 2.197 | 0 | ||
| 5,99 € | 2.446 | 0 | ||
| 5,99 € | 1.872 | 0 | ||
| 5,99 € | 16 | 0 | ||
| 5,99 € | 2.199 | 0 |
| Code | 40.048.10 |
| Model | PAMPAS |
| Description | Reverse folding umbrella designed as an innovative and practical promotional product for everyday urban use. The manual opening system combined with double-layer 190T pongee fabric allows water to be trapped inside the umbrella when closing, helping prevent dripping on floors, cars, or clothing. A steel shaft laminated with plastic and metal rib tips ensure durability and structural stability. The soft touch C-shaped handle enables hands-free carrying, while the self-standing design adds extra convenience. Thanks to its functional design and distinctive appearance, PAMPAS is an excellent corporate gift suitable for branding. Key features: Reverse folding umbrella • Manual open umbrella • 23" umbrella • 8 ribs • Double-layer 190T pongee fabric • Plastic-laminated steel shaft ? 12 mm • Metal tips • Soft touch C-shaped handle • Self-standing design • Suitable for branding |
| Brand | CASTELLI |
| Color | Black |
| Dimension | Ø 107 x 81 cm |
| Package | 24/12 |
| Net weight | 0.54 kg |
| Print type | Transfer printing, Screen printing |
| Material | Pongee |
| Product type | Manual opening, 8 panels |
| Performance | Windproof |
| Bar code | 8605040055915 |
| Pieces per carton | 24 |
| Carton dimensions | 0.91 x 0.25 x 0.26 m |
| Carton gross weight | 14.44 kg |
| Carton volume | 0.059 m3 |
| Country of origin | China |
| HS code | 660199200000 |
| Recommended print type | Screen printing, Transfer printing |
| Recommended print dimension | 20 x 8 cm |