FUSION 20
Food jar, 590 ml
44.142.90
0,79 €
Stoneware sublimation mug, 325 ml
LASSI MATT is part of the acclaimed Lassi collection of stoneware mugs and features the same iconic shape as the classic Lassi model, but with a matt finish that is highly popular for its refined and tactile appearance. This mug comes with a sublimation coating, enabling full-color printing with high detail and durable, vibrant graphics, making designs long-lasting and visually striking. It is produced only in white, providing the perfect canvas for sublimation printing with maximum clarity and color impact. With a 325 ml capacity, LASSI MATT is an excellent choice for promotional campaigns and branding, as well as everyday use.
Key features:
Material: stoneware • Capacity: 325 ml • Sublimation coating • Matt finish • Dishwasher safe • Microwave safe
Stocks: 71.794
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 0,79 € | 71.794 | 0 |
| Color | Price | Stock | Reserved | Arrival |
|---|---|---|---|---|
| 0,79 € | 71.794 | 0 |
| Code | 44.142.90 |
| Model | LASSI MATT |
| Description | LASSI MATT is part of the acclaimed Lassi collection of stoneware mugs and features the same iconic shape as the classic Lassi model, but with a matt finish that is highly popular for its refined and tactile appearance. This mug comes with a sublimation coating, enabling full-color printing with high detail and durable, vibrant graphics, making designs long-lasting and visually striking. It is produced only in white, providing the perfect canvas for sublimation printing with maximum clarity and color impact. With a 325 ml capacity, LASSI MATT is an excellent choice for promotional campaigns and branding, as well as everyday use. Key features: Material: stoneware • Capacity: 325 ml • Sublimation coating • Matt finish • Dishwasher safe • Microwave safe |
| Brand | CASTELLI |
| Color | White |
| Dimension | Ø 8.1 x 9.5 cm |
| Package | 36/12 |
| Net weight | 0.34 kg |
| Print type | Sublimation |
| Material | Ceramics |
| Capacity | 325 ml |
| Theme | Sublimation |
| Bar code | 8605040066751 |
| Documentation | Declaration of conformity EN |
| Pieces per carton | 36 |
| Carton dimensions | 0.41 x 0.28 x 0.32 m |
| Carton gross weight | 12.52 kg |
| Carton volume | 0.037 m3 |
| Country of origin | China |
| HS code | 691200210000 |
| Recommended print type | Sublimation |
| Recommended print dimension | 22 x 8.5 cm |